Pro ana blogy, aneb "módní" kult.

23. července 2013 v 17:16 | Aya |  Myšlenkové
Tak je to tady.
Po milionu let další článek. :D

V první řadě bych chtěla uživatelům blog.cz moc poděkovat za tenhle výběr při volení tématu týdne.
Ale teď už co k tomu mám co říct já.
Je to už poměrně dávno, kdy jsem narazila na první Pro ana blog, a na něm článek "Dopis aně". Tehdy jsem byla ještě pískle a s blogováním jsem teprve začínala, takže si asi dovedete představit, co jsem si asi říkala - "Kterej blbec píše dopis a dává ho na blog?!" - a pak jsem si řekla, že si to přečtu. (Abyste rozumněli, takovýchto dopisů jsou stovky, každá "její fanynka" interpretuje svůj. Pro ukázku - http://pro-ana-ophelia.blog.cz/1306/dopis-ane-3, atd, atd. Jde jednoduše - z toho, co jsem pochopila - o vyznání Anorexii, kterou si pisatelka personifikuje.) A jak jsem potom byla zmatená. Jako každou mladou a dost zmatenou slečnu, která neví, co se jí líbí, mě to zároveň děsilo a zároveň mi to připadalo takové... Jak bych to řekla?
Éterické, nadpozemské.


Snad bych mohla říct, že jsem si o sobě jednu dobu myslela, že taky budu Pro ana, když je to svým způsobem tak zvláštně, extrémisticky pěkné.
A pak, jak už to tak bývá, jsem se dozvěděla víc.
1. Anorexie jako taková je nemoc. Známý fakt. Ovšem pro jedenácti/dvanácti letou holku novinka. No, někde se začít musí.
Po tomhle "zjištění" jsem si začala říkat, že ti lidi musí být blbí, aby si sami vyvolávali takovouhle poruchu. Věděla jsem, že mnozí za to nemůžou, že to mají vrozené, nebo že to mají způsobené psychikou. Ale pořád tu jsou případy slečen (a někdy i pánů), kteří si... Já nevím. Jestli si jeden den prostě řeknou:
"Fajn, život mě už nebaví, ale nechci se zabít, tak si to trochu prodloužím, skamarádím se s Anorexií, budu kostra a po čase umřu protože už to moje tělo nezvládne."
a nebo
"Týjo, modeling je tak super, ale jsem moc tlustá. Co s tím? Aha! Anorexie! Juchů!"
... Těžko říct. Ano, asi to zveličuju. Ale je to opravdu věc, která by mě zajímala.
2. Je to kult, který neovládá jen jednotlivce, ale i svět.
Že ne? Tak se podívejte do časopisů, reklam, spotů, filmů, seriálů, a co toho všeho ještě je. Všechno nám podstrkuje, že ideál krásy je být hubená, štíhlounká jak proutek. A to podporují i reklamy na různé hubnoucí tabletky, diety, a co já vím co ještě. Že přeháním? Jo, pravda - co se týče modelingu a plnoštíhlých, objevuje se ve světě trend právě plnoštíhlých modelek. To ale neznamená, že nad tím většina lidí nenakrčí nos se slovy: "Ježiš, ta ženská nemá žádnou soudnost, nechat se s jejíma špekama fotit...Fuj."
Což je ovšem špatně. Hodně holkám, jako já, tlustším, i hubenějším, ty vychrtliny válcují sebevědomí. Na jednu stranu sice zastávám názor, že naprostá vychrtlost fakt pěkná není, ale na druhou stranu mám pořád dokola pocit, že to, jak vypadám co se výhy týče prostě není to, co se chlapům - a koneckoncům i holkám, protože, přiznejme si to, ženský prostě zajímá názor druhých jejího pohlaví - líbí.
Takže... Je-li právě tohle problém slečen (převážně), které se rozhodnou pro "pro-ana" život... A pokud si tohle nějaká taková slečna čte a myslí si, že ta holka co to píše vůbec neví o co jde, řeknu vám jedno - nestojí to za to. Jednou stejně všichni skončíme seschlí a shrbení a bude nám jedno, jak vypadáme. Tak proč si teď ničit zdraví a zadělávat si na nemalý problémy. To si radši budu váhu hlídat, na horní hranici "normální" váhy, než abych si pískala, jak jsem lehká jako pírko s tím, že by se na moje žebra dalo hrát jako na xylofon.
Děkuji za pozornost.
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 macecha macecha | E-mail | 20. srpna 2013 v 14:46 | Reagovat

Už dlouho dlužím reakci... nezbývá než souhlasit a je prima, že jsi již v tak mladém věku uměla najít tu správnou odpověď, palec nahoru :)
P.S. Nabídka na okna platí ;) budeme se těšit na víkend!

2 Ruusu Ruusu | Web | 20. srpna 2013 v 17:52 | Reagovat

[1]: No tak beru! :) Taky se těším. :) A kdybys měla něco na vyžehlení...ráda se toho ujmu. :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama